SONY DSC

V prvé řadě bychom si měli vysvětlit, co to vůbec ten medvědí trh znamená. Jedná se o trh, kde ceny mají klesající tendenci v závislosti na trendu. Tento pojem možná slyšíte poprvé, ale zajisté se každý s ním už setkal a nemuselo se to týkat aut. Klasickým příkladem je cena mobilů. Dříve stál určitý typ telefonu přes deset tisíc korun českých a dnes již za něj zaplatíme par tisíc korun.

Proč tomu tak je? Vyvíjejí se stále nové a nové věci, kterými se vylepšují dosavadní technologie. A to mluvíme i o autech. Představte si, kolik stál úplně nový Ford Mustang. Jeho cena začala postupně klesat, protože vyšly na trh nové modely, které byly o hodně lepší. Ale jak to, že se jeho cena zase postupně navyšovala? Tady již není řeč o medvědím trhu. Taková situace nastane ve chvíli, kdy se začne jednat o veteránský kousek. Jakmile se cokoli stane vzácným, jeho cena se zvýší, aby jej nemohl vlastnit každý. Jestliže začne cena stoupat, jedná se o tzv. býčí trh.

Tyto pojmy vznikli jen na oživení v jinak nudné sféře. Není to žádná speciální situace, jak jste již sami mohli pochopit.

Má-li auto velmi nízkou prodejní cenu a vám se velmi líbí, můžete si ho vylepšit a později prodat za několikanásobně větší cenu, pokud jste šikovní a víte, jak věci vylepšit. Spousta lidí kupuje staré šroty za pár korun, aby si je mohli upravit a celkově postavit si auto podle svých představ. Někdy se může stát, že do auta budou muset investovat mnohem více peněz, než měli v plánu. Je to díky tomu, že ne vždy vám prodávající dá absolutně všechny detaily o autu a vy tak můžete narazit na jisté nepříjemnosti. Na to si dávejte u takovýchto koupí pozor. Pokud však nejste ochotni riskovat, zainvestujte do lepšího a kvalitního auta, které vám vydrží spoustu let a vy budete mít z něj jen radost a téměř žádnou starost.